Geoblog.pl    pielgrzym    Podróże    Pielgrzymka do Ziemi Świętej i Egiptu    Nazaret
2005

Nazaret

Izrael
Izrael, Izrael

Nazaret

Obecnie Nazaret jest dość dużym miastem ale 2000 lat temu, była to niewielka osada. Autokar zatrzymuje się przed hotelem GALILEO. Przydzielony mi obszerny dwuosobowy pokój z łazienką zajmuję wspólnie z niemieckim rówieśnikiem Josephem. Wprawdzie moja znajomość języka niemieckiego jest bardzo skromna ale z moim współlokatorem dogaduję się we wszystkim. Joseph nie zna zupełnie polskiego ale okazuje się bardzo sympatycznym towarzyszem podróży. Na pielgrzymkę namówiła go Pani Helena - Polka, na stałe mieszkająca w Niemczech. Hotel jest bardzo wygodny i czysty, zarządzany przez rodzinę arabską. W obszernym holu moją uwagę przykuwa olbrzymich rozmiarów kolorowe zdjęcie satelitarne, całego terytorium Izraela. Po kolacji proszę Araba siedzącego w recepcji o umożliwienie mi kontaktu z internetem. Wyprowadza mnie na ulicę, do domu sąsiedniego, gdzie na parterze znajduje się jakieś biuro turystyczne - zupełnie puste o tak późnej godzinie i sadza przed komputerem. Dość szybko przywołuję swoją skrzynkę internetową ale gdy naciskam w niej hasło "Napisz" , na środku ekranu pojawia się okno, całe zapisane tylko pismem hebrajskim. Próby ponawiam kilkakrotnie i zawsze to samo. Dochodzę do wniosku, że wysłanie e-maila do moich najbliższych w Bydgoszczy jest zablokowane i niemożliwe. Spoglądam na zegarek. Przed komputerem siedzę już przeszło 20 minut. Wygaszam go i pytam Araba o koszt usługi. W odpowiedzi słyszę: Five dollars! Zbaraniałem. Moja zaskoczona mina nie uchodzi uwadze Araba, który z uśmiechem na ustach poprawia się na 3 dolary. Nadal czuję się oszukany ale płacę i postanawiam już więcej nie korzystać z tutejszych usług internetowych. Pod koniec pielgrzymki w miejscowości wypoczynkowej Hurghada, widziałem wywieszony w hotelu cennik opłat za internet - 1 godzina kosztowała tam 5 euro.

czwartek 31 marca 2005r.
Tego dnia rano o godz. 7 częstują nas śniadaniem. Potrawy można wybierać bo obowiązuje tzw. szwedzki stół. Posilam się bułkami, masłem, wędlinami, żółtym serem popijając to kawą, a na koniec bardzo smacznymi drożdżówkami i pysznym sokiem grejpfrutowym. Jeść można było do syta. Dzień jest ciepły i słoneczny.

pielgrzym
Ryszard Szostak